20.04.2022թ.
20.04.2022թ.
Վարժ.1
ա) 112+109=221 բ) 145+197=342
109+107=216 247-197=50
107+125=232 300-247=53
221+216=437 53-50=3
216+232=448 342+247=589
448+437=885 589+300=889
Վարժ.2
ա) 420:60+0:50=7 բ) 240:(24:6)+50×50=2560
40×90+0x50=3600 320:(28:7)+50:50=81
Խնդիր.1
ա) Աշոտի մտապահած երեք թվերի գումարը 777 է: Առաթին թիվը 189 է, երկրորդը 17-ով մեծ է առաջինից: Ո՞րն է երրորդ թիվը:
I թիվը-189
II թիվը-17-ով մեծ 189+17=206
III թիվը-?
Լուծում
189+17=206
206+189=395
777-395=362
Պատ.՝362
Խնդիր.2
ա) Խանութում կար 875 կգ ձմերուկ: Առաջին օրը վաճառեցին 345 կգ, երկրորդ օրը՝ 18կգ-ով պակաս, քան առաջին օրը: Որքա՞ն ձմերուկ մնաց խանութում երկրորդ օրվա վերջում:
I օր վաճառեցին-345կգ ձմերուկ
II օր վաճառեցին-18-ով պակաս 345-18=327
Ընդանուր-875կգ ձմերուկ
Լուծում
875-(345+327)=875-672=203
Պատ.՝203