Մաթեմատիկա տնային աշխատանք
Խնդիր 361
Ա․ Աշոտի մտապահած երեք թվերի գումարը 777 է։ Առաջին թիվը 189 է, երկրորդը 17-ով մեծ է առաջինից։ Ո՞րն է երորդ թիվը։
Լուծում
1) 189+17=206
2) 189+206=395
3) 777-395=382
4) 189+206+382=777
Պատասխան՝777
Արմենի մտապահած երեք թվերից առաջինը 77 է։ Եկրորդը 17-ով փոքր է առաջինից։ Երկրորդը 2 անգամ մեծ է եկրորդից։ Որքա՞ն է այդ թվերի գումարը։
Լուծում
1)77-17=60
2)2×60=120
3)77+60+120=257
Պատասխան՝ 257
վարժ. 368
Առաջին թիվը 125 է, իսկ յուրաքանչուր հաջորթ թիվը 6-ով մեծ է նածորդից
125+6=131
131+6=137
137+6=143
143+6=149
Առաջին թիվը 140 է, իսկ յուրաքանչուր հաջորդ թիվը 8-ով փքր է նախորդից։
140-8=132
132-8=124
124-8=116
116-8=108