Առակ
09.02.2022
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
1200 : 300 =4 2500 : 50 =50
6300 : 90 =70 42000 : 700 =60
56000 : 80 =700 3600 : 90 =40
256 x 7 = 200 x 7 + 50 x 7 + 6 x 7
3694 x 3=3000×3 + 600×3 + 90×3 + 4×3
1420 x 5 = 1000×5 + 400×5 + 20×5
3450 x 4 = 3000×4 + 400×4 + 50×4
2145 x 6 =2000×6 + 100 + 40×6 + 5×6
3748 x 2 =3000×2 + 700×2 + 40×2 + 8×2
Հաշվի՛ր:
480:6=80
350:7=50
240:60=4
360:10=36
203×6=1218
131×5=655
521×3=1563
415×6=2490
Հաշվի՛ր:
280:40-420:60=0
320:(417-377)+60=140
360:(480:80)-60=0
8×40-720:80=311
54x(407-397):60=9
350:(490:7)x60=300
Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում
240գ=6կոնֆետ
240:6=40
400:40=10
Պատ`10 կոնֆետ
Բ․ Նարեն ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում
450:9=50
250:50=5
Պատ․՝5
Գ․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
Լուծում
4500×3=13500
13500+4500=18000
Պատ․՝18000
Դ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում
1820+140+1820=3780
3780-1570=2210
Պատ․՝ 2210
վարժ. 237, 239, 242
վարժ. 237
բ) 3x2x8=3×2=6
6×8=48
5x7x10=5×7=35
35×10=350
2x2x6=2×2=4
4×6=24 Continue reading
Բանավոր մաթեմատիկա Սեպտեմբեր
Անհատական ուսումնական պլան:
Հոհաննիսյան Ֆլորա Հովհաննեսի
Դասարան-3.1
Ընտրությամբ գործունեություն-մաթեմատիկա:
Լրացուցիչ կրթություն-Ֆրանսերեն:
Հեծանիվ վարել-ունեմ իմ հեծանիվը, կարողանում եմ վարել:
Լողալ-կարողանում եմ լողալ:
Երկարօրյա ծառայություն-չեմ օգտվում:
Երուղային ծառայություն-չեմ օգտվում:
Իմ հեռախոսի համարն է 041 489892:
Տան հասցեն-Այգեստան փողոց, տուն 8: