Վարժ.84, խնդիրներ 85, 86
ււ Արտահայտի՛ր.
գրամներով
5կգ=5000գ
7կգ250գ=7000+250=7250գ
5ց=500000գ
5ց12կգ60գ=500000+12000+60=512060գ
Ցենտներով
5տ=50ց
12տ 7ց=120+7=127ց
Կիլոգրամներով
12տ=12000կգ
22տ5ց=22000+500=22500կգ
25տ 7կգ=25007կգ
4տ 5ց 62կգ=4000+500+62=4562կգ
Կազմի՛ր արտահայտություն և լուծի՛ր խնդիրը:
ա) Մինչև ընդմիջում քաղեց 2տ 450կգ կգ խնձոր, իսկ ընդմիչումից հետո՝ 600կգ ավելի: Ամբողջ խնձորը հավասարապեսլցրին 220 արկղի մեջ: Քանի՞ կիլոգրամ խնձոր լցրին յուրաքանչյուր արկղի մեջ:
լուծում
2450+600=3050
3050+2450=5450
5450:220=2720
Պատ.՝2720 կիլոգրամ խնձոր
Անին գնեց 7 միատեսակ տուփ կարագ: Այդ կարագից 540գ նա օգտագործեց գաթա պատրաստելու համար մնացած 860գ-ը պահեց սառնարանում: Որքա՞ն էր մեկ տուփ կարագը:
լուծում
540+860=1400
1400:7=20
Պատ.՝20 տուփ կարագ
Կազմի՛ր արտահայտություն և լուծի՛ր խնդիրը:
ա) Պահեստապետը պահեստում եղած 840կգ շաքարավազը 2-ական կգ լցրեց 180 տոպռակների մեջ և ուղարկեց խանութ: Որքա՞ն շաքարավազ մնաց պահեստում:
լուծում
180×2=360
840-360=480
պատ.՝480
Վարպետը 300 լիտր խաղողի հյութից լցրեց 2 լիտր տարողությամբ 75 շիշ: Մնացած հյութը նա լցրեց 3 լիտրանոց շշերի մեջ: Քանի՞ 3 լիտրանոց շիշ օգտաօրծեց նա:
բ) Լուծում
2×75=150
300-150=150
150:3=50
պատ.՝50